U organizaciji kinološkog društva Tisa iz Bačkog Petrovog Sela, 25. aprila, održan je ispit urođenih osobina za pse jamare. Kinološke sudije Siniša Vukanović iz Novog Sada i Stevan Đurin iz Banatskog Brestovca dobro su obavili posao. Na ispit je privedeno 13 pasa, iz naše zemlje i Hrvatske.

Ovo je bila prva radna koinološka manifestacija po novom Pravilniku o radu pasa jamara, bez kontakta sa grabljivcem, od kada je Kinološki savez Srbije doneo odluku da se zabranjuje svaka organizacija i učestvovanje u manifestacijama gde postoji kontakt psa i divljači. Trebalo je vremena za prepljavljanje poligona, ali i da vodiči, vlasnici pasa jamara prihvate da ispite moraju da polažu po novim pravilima. Vreme će pokazati kako će se ta novima odraziti na selekciju i uzgoj pasa jamara.
Ispit urođenihosobina psi su polagali po pravilniku koji je prevedeni pravilnik po kome se ocenjuje u matičnoj zemlji terijera, u Nemačkoj. Psi su prvo ispitani na ponašanje na pucanj. Krećići se uz vodiče, tridesetak metara, iz lovačke puške pucano je jednom, a zatim još jednom. Kako je postojala sumnja da tri psa pokazuju reakciju na pucanj, oni su provereni posebno. Nakon toga domaćini su odveli vodiče sa psima u lovište gde su psi pokazivali svoje urođene osobine za glasno praćenje traga zeca, koga nisu videli. Tu se ocenjivala upotreba nosa, volje za praćenjem traga zeca, istrajnost pri praćenju traga, a u okviru svega toga i vodljivost psa, odnosno kontakt psa i vodiča.
Tereni su obilovali zečijom divljači i svaki pas je imao više prilika da pokaže svoje urođene osobine. Problem koji je bio prisutan su velika suša i vetar, koji je ometao praćenje tragova. Nakon rada u polju, psi su dovedeni kod veštačkog jezera, u sklopu lovačko-kinološkog parka, kako bi pokazali urođenu sklonost za rad na vodi.
Usledio je rad pasa u veštačkom rovu, u čemu je i izvršena najveća promena. Uveden je kružni kotao za guranje i isterivanje grabljivice iz njenog bivališta. Prethodno se grabljivica (lisica) pusti da prođe čitavu dužinu veštačkog rova, kako bi ostavila svoje mirise i zatvara se u kružni kotao sa pomerajućom pregradom. Rov za izlazak je zatvoren.
Na znak sudije, vodič pušta psa, koji ima pet minuta da nađe mesto gde leži grabljivica. U jednom delu rova, psu su ponuđena tri pravca daljeg kretanja. Dva su pogrešna, jedan vodi izvan rova, drugi vrača psa na početak rova, a treći ga vodi do lisice. Pas mora, koristeći nos, da odabere pravi. Kada dođe do lisice, pas mora da se lajanjem oglašava. Lajanje treba da bude neprekidno, a pri tome pas mora da pritiskanjem pokretne pregrade, pokaže želju da dođe do lisice.
Kada pas, potiskivanjem pregrade, pritera lisicu do graničnika ili nakon pet minuta od pronalaska lisice, graničnik se oslobađa i pas može da nastavi sa potiskivanjem pregrade, sve dok lisicu ne prinudi da, nakon uklanjanja pregrade pred izlaznim rovom, napusti svoje stanište. Time je rad psa završen. Za ovaj rad psu je na raspolaganje deset minuta, što sa onih pet za pronalaženje, iznosi 15 minuta.
Nakon svih disciplina, kinološke sudije su ocene za rad pasa za pretraživanje rova, istrajnost u rovu, glas kod grabljivice i ponašanje psa kod grabljivice i ponašanje psa kod grabljivice, pomnožile sa odgovarajućim koeficijentima i na osnovu ukupno ostvarenih bodova izvršile rangiranje i svrstavanje pasa u nagradne razrede.
Ispit je položilo osam pasa. najuspešniji je Ilk v. Kaltengrund, vl. Stipe Vrtarića iz Hrvatske, sa osvojenih 158 poena. Drugoplasirana je Doli Tomašanačka, vl. Slobodan Ribić iz Sremske Mitrovice. Trećeplasirana je Ledz od Crne Guje, vl. Laslo Kovač iz Bačkog Petrovog Sela, 153 poena.
Stevan Đurin